25 kwietnia, 2024

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach, a następnie uczestnicy przenieśli się do Tomic, gdzie dalszym etapem wydarzenia kierował druh Józef Gmyrek – Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gizałkach.

Druh Jacek Janiszewski, prezes OSP w Tomicach, serdecznie powitał zgromadzonych. Jednostka niedawno pozyskała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który podczas obchodów został uroczyście poświęcony.

Nie zabrakło życzeń i podziękowań od zaproszonych gości, którzy gratulowali strażakom pozyskania nowego pojazdu. Wyrazili swoją wdzięczność za trud i poświęcenie w ratowaniu życia i mienia ludzkiego, podkreślając nieustanną gotowość do niesienia pomocy oraz ofiarną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej i lokalnej społeczności.

W uroczystości uczestniczyli ważni goście, m.in. Urszula Balicka – Sekretarz Powiatu Pleszewskiego, bryg. Waldemar Barański – zastępca komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, ksiądz Kanonik Tadeusz Pietrzak – kapelan Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Pleszewskiego, druhna Dorota Gorzaniak – sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, druh Michał Czajczyński – prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gizałkach, kpt. Paweł Mimier – dowódca JRG w Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie, Robert Łoza – wójt gminy Gizałki, Roman Rojewski – przewodniczący Rady Gminy Gizałki, a także samorządowcy, strażacy i mieszkańcy gminy Gizałki.

Na zakończenie warto wspomnieć o nowym samochodzie ratowniczo-gaśniczym, który niedawno został przekazany z Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Jest to lekki samochód ratownictwa technicznego na podwoziu Iveco 65c15, należący wcześniej do JRG Pleszew, a jego zabudowę wykonała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne. Auto charakteryzuje się solidnymi parametrami technicznymi, takimi jak silnik turbodiesel EURO 3 o pojemności 2800 ccm i mocy 107 kW (150 KM). Kabina pojazdu oferuje 7 miejsc (1+2+4), a jego zabudowa została wykonana z użyciem stali nierdzewnej i aluminium, z pięcioma skrytkami (2+2+1) oraz lekkimi profilami aluminiowymi w żaluzjach. Posiada również autopompę Waterous CPK-2 o wydajności 1200 l/min przy 8 barach oraz 200 l/min przy 27 barach, zbiornik wodny o pojemności 1000 l, układ zasysający, elektroniczny pomiar poziomu wody, linię szybkiego natarcia na odległość 60 metrów oraz różne nasady, takie jak tłoczne 2×75, ssawne 1×110 i napełnianie hydrantowe 1×75. To nowoczesny samochód pożarniczy, który z pewnością wzmocni zdolności jednostki w zakresie ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Poprzednio jednostka dysponowała wysłużonym Mercedesem 608 z lat 70-tych, który mimo dobrego stanu technicznego nie spełniał żadnych obecnych standardów pożarniczych.