24 lipca, 2024
tomice.eu

Tomice, położone w gminie Gizałki, powiecie pleszewskim, województwie wielkopolskim, warto uznać za bardzo atrakcyjne miejsce inwestycyjne z uwagi na wiele czynników zarówno w sferze biznesu, jak i osadnictwa. Oto kilka argumentów przemawiających za inwestycją w tę malowniczą miejscowość.

Powierzchnia i lokalizacja

Teren inwestycyjny o imponującej powierzchni 60 hektarów stanowi solidną bazę dla różnorodnych przedsięwzięć. Położenie Tomic w odległości 45 km od Kalisza, 20 km od Jarocina, 50 km od Konina i 100 km od Poznania sprawia, że stanowi ona atrakcyjny punkt na mapie dla różnych dziedzin gospodarki. Bezpośrednie sąsiedztwo drogi wojewódzkiej nr 442 oraz odległość zaledwie 20 km od autostrady A2 sprawiają, że szlaki komunikacyjne do pobliskich miast, jak i z innych regionów Polski są łatwo osiągalne. W niedalekiej przyszłości z Tomic do drogi ekspresowej S11 również będzie jedynie 20 km (węzeł Jarocin), co sprawi, że teren inwestycyjny zyska jeszcze na wartości. To istotny atut dla przedsiębiorstw, które wymagają sprawnego transportu towarów oraz solidnego zabezpieczenia w wartości gruntów i nieruchomości. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest brak „tłoku”. Droga wojewódzka nr 442 jest mniej uczęszczanym traktem niż pobliskie drogi krajowe, co ma znaczny wpływ na płynność ruchu.

Brak istniejącej zabudowy

Wartość inwestycji w Tomicach tkwi w potencjale rozwoju, ponieważ teren ten jest wolny od istniejącej zabudowy. To daje inwestorom nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni zgodnie z ich potrzebami i planami. Teren ten jest wyznaczony do aktywizacji gospodarczej, co otwiera drzwi przed różnymi przedsiębiorstwami, a także możliwością stworzenia działek budowlanych. To z kolei może skutkować znacznym wzrostem liczby mieszkańców, zwiększając populację wsi o ponad 100%, osiągając poziom ponad 1000 mieszkańców.

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie istnienia przedsiębiorstw z napływającą ludnością, która szuka działek oraz pracy poza zatłoczonymi aglomeracjami. Potencjalny inwestor może więc czerpać bezpośrednio z zasobów ludzkich świeżo osiedlonych w Tomicach, jak również w całym regionie. Nie są to już czasy, w których buduje się fermę norek i oczekuje akceptacji lokalnej społeczności. Jest to najlepszy okres dla rozwoju przedsiębiorstw w symbiozie z powiększającą się populacją, a nie przeciwko niej.

Infrastruktura wodno-kanalizacyjna i światłowód

Obecność światłowodu w miejscowości Tomice umożliwia nowoczesne wykorzystanie rozwiązań telekomunikacyjnych nieróżniących się od tych w miastach, co z pewnością przyciągnie firmy z sektora technologicznego oraz usług informatycznych, dla których argumentem nie jest lokalizacja w ścisłych centrach aglomeracyjnych, a cena.

Sieć wodno-kanalizacyjna jest poprowadzona do krańca miejscowości i może zostać przedłużona, co wpłynie pozytywnie na rozwój infrastruktury. To duży atut, ponieważ wiele gmin nadal ma problem z odprowadzaniem nieczystości. W Tomicach tego problemu nie ma. Dodatkowo grunt charakteryzuje się łatwą przepuszczalnością i przyjaznością dla prac ziemnych. Energię elektryczną poza elektrowniami produkują również turbiny wiatrowe dużej mocy.

Teren rekreacyjny „Puszcza Pyzdrska”

Sąsiedztwo dużego kompleksu leśnego, jakim jest „Puszcza Pyzdrska”, stanowi dodatkowy atut dla mieszkańców i potencjalnych inwestorów. Las oferuje nie tylko piękne widoki i czyste powietrze, ale także możliwości rozwoju turystyki i rekreacji dla nowych mieszkańców. To nieprzebrane tereny pełne grzybów z bogatą fauną i florą, jednocześnie nie są zatłoczone. Na zachodnim krańcu wsi płynie jedna z dłuższych rzek polski, Prosna. Jest to rzeka idealna dla kajakarzy i wędkarzy.

Bogata historia i kultura

Miejscowość Tomice ma głęboko zakorzenioną historię, sięgającą co najmniej 500 lat wstecz. Tomiccy, Gliszczyńscy czy Cywińscy to tylko niektóre rody, które miały w posiadaniu te tereny, a które przyczyniły się do rozwoju wsi. Swoją cegiełkę dołożyły także rodziny olenderskie zamieszkałe niegdyś na tych terenach, wprowadzając kulturę rolną, jakiej próżno było szukać w innych częściach rosyjskiego zaboru, oraz „żelazne” domy z rudy darniowej, które do dzisiaj można spotkać w okolicy.

Podsumowując, Tomice można uznać za atrakcyjną lokalizację inwestycyjną, oferującą duży potencjał rozwoju zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla mieszkańców. Zróżnicowane możliwości zagospodarowania terenu, dogodne położenie i bogata historia sprawiają, że inwestycja w Tomicach może przynieść bardzo dobre rezultaty nie tylko dla samej Wsi, ale również gminy i całego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *